YÖNETİMDEN

1996 yılında temelleriniz attığımız Gram Gıda A.Ş. ile tekelin lokomotifliğinde, Türkiye’nin değişen koşullarına karşı, toplu alım merkezi oluşturarak, küçük esnafımızın sermayelerini korumaya yardımcı olabilmek ve ekonomide hak ettiği yeri almalarını sağlamak, Hiper ve Grosmarket mağazacılığı ile satış kalitesinde rekabeti amaçlamıştık.

Bu gün geldiğimiz noktada, amaçladığımız sonuçları büyük ölçüde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ancak güçlü sermaye grupların karşı verdiğimiz bu mücadele, bir çok meslektaşlarımızın da ne yazık ki mesleklerini bırakmalarına mal oldu.

Sermayenin duayenlerinin mahalle arasına indiği Zet Neilsen araştırmalarına göre 10 yılda 3,5 kat artış gösteren Hiper ve Grosmarketlerin 75 iş kolunu kapsayan, yeni açılan alışveriş merkezlerinin, 1500 – 2000 esnafın kepenk kapatmasına yol açtığı, bu haksız rekabetin sonucu, küçük esnafın daha da zor günler yaşayacağı ortadadır. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını derinden etkileyen değişimin, Zet Nielsen verilerine göre, bakkallar ve orta marketlere bakıldığında, sayılarının 9 yılda 167 binden 130 bine düştüğü görülmektedir. Yani kapanan dükkan sayısı % 22 lere karşılık gelmektedir.

Öte yandan üretici ve ithalatçı büyük mağazalara farklı bakkallar ve orta marketlere farklı fiyat uygulamaları haksız rekabete neden olmaktadır.

Yukarıda yaptığımız değerlendirmeleri daha da açabilir, geliştirebilir, yaygınlaştırabiliriz. Ancak şimdi bu kadarıyla yetinmeyi, çalışma koşullarımızın bilinmesi ve içinde bulunduğumuz durum açısından uygun görmekteyiz.

Hepinize sağlıklı, bol kazançlı günler, aylar, yıllar dileriz.